• Výlet na Gavurky

     • Devätnáste júnové ráno sa skupinka našich žiakov odviezla do neďalekej obce Dobrá Niva, odkiaľ nás lesný turistický chodníček a pokosené voňavé lúky zaviedli na Gavurky – chránenú prírodnú lokalitu tristoročných  dubov. Pani učiteľka Šajbanová  rozhýbala naše hlávky  zaujímavým vedomostným kvízom a pani psychologička  Benešová osviežila naše dušičky zábavnými hrami. Na spiatočnej ceste sme sa osviežili v miestnej pizzérii. Spokojní a príjemne  unavení sme sa vrátili domov.

     • Keď malí dokážu inšpirovať veľkých a naopak

     • Žiacka školská rada alias jednoducho Akčná partia žiakov zo Základnej školy a akčná partia zástupcov zo Žiackej školskej rady zo Strednej priemyselnej školy dopravnej vo Zvolene sa stretli v strede posledného školského týždňa. Nemožné? Ale možné :) Ako spávny hostiteľ sme pripravili malé pohostenie, naplánovali program a netrpezlivo čakali. A prišli. Privítanie, prekvapenie v podobe krásnych darčekov, z ktorých jeden vznikol vďaka našej orvej návšteve a poznámke, že nám na ich škoke chýba viac EKO. Predstavenie svojej školy a jedného z úspešných projektov z Heuréky, Janka Bessona, ktorý ukázal, ako sa učil vyrábať zvonček či historickú bronzovú dýku návštevu veľmi zaujal. A to nevedeli, čo ich čaká. Okrem prehliadjy školy sme ich zaviedli do nášho sadu, kde im druháci predstavili svojich králikov a ovečky, o ktoré sa starajú spolu s Maria Ondriskova. Bodkou bola športová hra Kinball, o ktorej dovtedy nepočuli, ktorú im predstavil pán učiteľ Miroslav Ksenak. Po športovej aktivite, padlo vhod pripravené občerstvenie a spoločné vyhodnotenie, dojmy a spoločné plány do budúceho školského roka. Radi by sme ďalej spolupracovali a učili sa od nich. Ďakujeme veľmi Eva Vernárska a projektu Šampióni školskej participácie, vďaka ktorému sme sa dali dokopy najskôr my a potom aj naši žiaci - študenti. :) ste super.

      Na svojej stránke o nás napísali: KUK V NOVINKÁCH TU

      FOTKY KUK TU

      Žiacka školská rada na návšteve v ZŠ v Pliešovciach

      Žiacka školská rada bola na návšteve v Pliešovciach v ZŠ,kde máme mladších kamarátov v Školskom parlamente. Prezentácia o škole, o výrobe bronzovej dýky, prehliadka školy, chovu zajačikov či ovečiek, ale hlavne nová hra s obrovskou loptou Kinball,v ktorom sú pliešovskí školáci Majstri Slovenska. Šikovní, nadaní, odvážni a možno aj budúci dopraváci. Do galérie Žiacka školská rada na návšteve v ZŠ v Pliešovciach boli pridané fotografie. (článok z ich stránky)

       

     • Svet práce

     • Rozlúčka môže mať rôzne podoby. Neobyčajne sa rozlúčili deviataci so svetom práce  .Vdaka rodine Lániovej na vlastné oči videli a vlastnými rukami skúsili pripraviť ťahanú štrúdľu. Ĺubo junior zorganizoval svoju starkú  Lániovú  a pán Láni technicky zabezpečil všetko potrebné a fotodokumentáciu.

      Celá príprava mala svoje čaro, lebo žiaci ešte takéto pečenie nevideli. Najväčším prekvapením bolo ťahanie cesta. Śikovné prsty pani Lániovej natiahli cesto na štyri stoly a potom s pomocou žiakov  naň naukladali tvarohovú a makovú náplň. Lenže ako takúto štrúdlisko zatočiť a preniesť na plech ? Našťastie sa dievčatá nezľakli a po vedením tety to zvládli. Potom už len vydržať 35 minút, kým sa pochúťka upečie. Śkolou sa začala niesť lákavá vôňa . Všetci boli zvedaví, čo sa to v kuchynke deje.  Deviataci ochotne všetkých okolo ponúkli. Na vychladnutej štrúdli si potom pochutili na druhý deň.

      Ďakujeme rodine Lániovej za sponzorovanie a realizovanie nezabudnuteľnej dvojhodinovky. Tete prajeme , aby v zdraví napiekla ešte veľa metrov tvarohovej štrúdle.Ďakujeme.

     • Hejného metóda

     • Nenašli ste na veľkej fotke naše pani učiteľky??? Nevadí.Ponúkame Vám inú - vzácnejšiu. Je dôkazom toho, ako majú naše matematikárky blízko k Hejného metóde vyučovania matematiky. Ten charizmatický pán je pán profesor Milan Hejný z Karlovej univerzity v Prahe. ( Jeho mamička bola Naďa Hejná- známa slovenská herečka žijúca v Martine).

      Štyri dni sme sa v Hronci pod vedením skúsených lektorov Indície zoznamovali s Výukou orientovanou na budovanie schém. Už teraz sa pripravujeme na to, ako budeme od septembra  s  našimi žiakmi s radosťou  pracovať s novými prostrediami a získavať nové poznatky.

     • Škola v prírode

     • Žiaci 4. ročníka absolvovali v dňoch 10. - 14. júna 2019 Školu v prírode v Párnici na Orave. Okrem učenia to bola turistika v Terchovej, jazda na kolobežkách, rafting na rieke Orave, športové dopoludnie, návšteva vodného sveta v Dolnom Kubíne a veľa aktivít na spoluprácu, trpezlivosť a zlepšovanie vzťahov v triednom kolektíve. Rôzne "prekvapenia", ktoré začali hneď v pondelok pri cestovaní a meškaní vlakov zvádlo 15 štvrtákov a pani učiteľky I. Benešová, A. Sopková a D. Sýkorová

     • Výlet do Viedne

     • Hoci sme sa my nemčinári (a s nami možno aj budúci nemčinári :-) dňa 20. 6. 2019 prebudili do daždivého dňa, veľmi sme sa tešili na jednodňový výlet do Viedne.

      Viedeň nás privítala krásnym a slnečným počasím. Najprv sme sa vybrali do záhrad zámku Schönbrunn.  Záhrady sme žiaľ videli len sčasti, pretože sa pripravoval večerný koncert Viedenskej filharmónie (konaný každý rok o takomto čase). Práve dňa 20. 6. ľudia vo viac ako v 80 krajinách, vrátene Slovenska, mohli sledovať tento koncert v priamom prenose. Nestihli ste to? Nevadí! Nech sa páči: https://www.youtube.com/watch?v=T0ZfeCgmJgw.

      Po záhradách sme navštívili samotný zámok, ktorý mnohým pripomína Versailles. Všetci sme si vychutnali miesta, po ktorých sa prechádzali Mária Terézia, František Jozef I., Sisi, či  koncertoval šesťročný Wolfgang Amadeus Mozart.

      Pretože sme absolvovali dlhý kus cesty do hlavného mesta Rakúska, nezaháľali sme ani chvíľu a hurá do Technického múzea Viedeň. S množstvom zaujímavých exponátov sme sa pohrali všetci - malí aj veľkí.

      Po krátkom presune autobusom sme sa konečne potešili aj hlavným symbolom Viedne – Dómom Sv. Štefana... Osobné voľno bolo spojené s občerstvením a nákupom suvenírov.  Ešte sme sa poprechádzali uličkami Viedne a náš výlet sme ukončili pohľadmi na najväčšie viedenské skvosty: Hofburg, Parlament, Radnica a i.

      Spokojní, plní zážitkov a pocitov sme sa vybrali domov. A či veríte alebo nie, Viedeň za nami plakala. Plakala príjemnými dažďovými kvapkami.

      Exkurziu sme realizovali v spolupráci s CK ČeKan. Touto cestou ďakujeme pánovi sprievodcovi, ktorý nám priblížil históriu a pamiatky Viedne prostredníctvom odborného výkladu. Ďakujeme aj pánovi šoférovi autobusu za flexibilný prístup a bezpečnú jazdu.

       

    • SKRÁTENÉ VYUČOVACIE HODINY
     • SKRÁTENÉ VYUČOVACIE HODINY

     • Oznamujeme vám, že vzhľadom na vysoké vonkajšie teploty skracujeme vyučovacie hodiny o 10 minút nasledovne:

      • 1. hodina: 07:55 - 08:30
      • 2. hodina: 08:40 - 09:15
      • 3. hodina: 09:25 - 10:00
      • 4. hodina: 10:20 - 10:55
      • 5. hodina: 11:05 - 11:40
      • 6. hodina: 11:50 - 12:25

      7. hodina sa nevyučuje. ŠKD je zabezpečená v normálnom režime do 16:30. Zároveň žiadame rodičov, aby venovali zvýšenú pozornosť ochrane pred slnečným žiarením a vysokými teplotami - pokrývky hláv, ochranné krémy, pitný režim.

      Skrátené vyučovacie hodiny budú prebiehať do 14.06.. O prípadných zmenách v nasledujúcom období vás budeme informovať.

     • Excelentný výkon žiakov našej školy v turnaji o Slovenský pohár základných a stredných škôl v Kin-balle.

     • Žiaci našej školy sa dňa 4.6.2019  stretli s najlepšími hráčmi Slovenska v II. ročníku kin-ballového  turnaja  o Slovenský pohár základných a stredných škôl. Na turnaji sa zúčastnili tri tímy z našej školy a umiestnili sa na výborných  miestach.  V kategórii  mladších žiakov sme mali dve družstva a to   družstvo  s názvom Pliešovce 2, ktoré sa umiestnilo  na 1. mieste a družstvo s názvom Pliešovce 1, ktoré sa umiestnilo na 2. mieste.  V kategórii starších žiakov sme mali zastúpenie jedného družstva s názvom Pliešovce 3  a to sa umiestnilo na výbornom 2. mieste.   Všetky tri družstva  úžasne odprezentovali našu školu a obec Pliešovce. Všetky tri  tímy  mladších a starších žiakov predviedli perfektnú spoluprácu chlapcov a dievčat a ich umiestnenie potvrdilo, že aj na malej škole máme výborných žiakov schopných spolupráce a  vzájomnej komunikácie  práve potrebnej pre tento šport.  Naši žiaci odovzdali zo seba maximum a odchádzali spokojní a plní  zážitkov. Ako odmena pre všetkých  bola návšteva McDonaldu v Trnave a toto všetko  pod taktovkou dvoch učiteľov Miroslava Kseňáka a Lucie Mackovej. 

     • Včelí domček

     • Cestovateľský krúžok Krížom – krážom tentokrát necestoval ďaleko, no aj tak objavil nezvyčajne pekné miestečko. V Zaježovej sme navštívili včelí domček. Našimi hostiteľmi boli Ing. Dušan Vajda s manželkou  ( f : Zaježovský med ). Dvojhodinový pobyt bol rozdelený na niekoľko častí.  Najprv nám ukázali základné pomôcky včelára a potom  sme so zatajeným dychom pozorovali život včiel v sklenenom úli. Dušan popri tom rozprával veľa zaujímavých informácií o včelách. Potešilo nás milé občerstvenie v podobe rožka s medom – tu chutil oveľa viac ako doma. Najlepšie však bolo vo včeľom domčeku. Pohodlné oddychovanie spojené so bzučaním  včiel a vôňou včelieho vzduchu  ukladalo k uzdravujúcemu spánku. Vrelo odporúčame každému skúsiť. Na toto neobyčajné popoludnie budeme spomínať doma pri chlebíku s medom, ktorý sme si priniesli domov. Ďakujeme Vajdovcom za pekný zážitok.

      https://www.facebook.com/Zaje%C5%BEovsk%C3%BD-med-230245947375616/

       

       

    • HEURÉKA
     • HEURÉKA

     • 25. mája sa v KD konala žiacka vedecká konferencia Heuréka. Aj tento rok jej účastníci prezentovali svoje projekty s využitím IKT. Program bol rozdelený do štyroch častí. Prvú začal pán riaditeľ Mgr. Slavomír Matejka a priblížil svoj projekt Mentor či dementor. Potom žiaci našej školy predstavili 9 svojich projektov. Ponuka tém bola naozaj veľmi pestrá - Slovania, Čarodejnice, Japonsko, Práca krúžku Krížom-krážom po Slovensku, Ľudová pieseň, DFS Pyrťan, Sliepky, Pes husky, Jazdectvo.

       V druhej časti vystúpili žiaci zo ZŠ s MŠ Juraja Slávika Neresnického z Dobrej Nivy. Priblížili nám život a dielo Karola L. Zachara a environmentálnu a regionálnu výchovu v ich škole. Tretia časť patrila hosťom z Gymnázia Andreja Sládkoviča v Krupine. Porozprávali o ich úspechoch na robotickej súťaži a na celoslovenskom kole biologickej olympiády. V záverečnej časti pani učiteľka Anna Macková rozprávala o pätnásťročnej histórii vedeckej konferencie, ktorú začala písať na GAS v Krupine a pokračovala na našej škole. Vystúpil aj Mgr. Ján Slosiarik a na záver aj riaditeľ našej školy. Všetkých účinkujúcich potešili vecné ceny a obrovská ovocná torta, ktorá ich čakala na recepcii.

      Ďakujeme všetkým účinkujúcim za pestré a zaujímavé príspevky a sponzorom za vecné ceny a finančnú a materiálnu pomoc.   

      Pozri FOTOALBUM

     • PREBIEHAJÚCA ÚDRŽBA STRÁNKY

     • Vážení rodičia, žiaci, návštevníci našej stránky. Najbližšie týždne budeme radikálne meniť usporiadanie a obsah našej webovej stránky. Stránka bude fungovať s modernejším technologickým pozadím, bude plne zobraziteľná na rôznych platformách - mobiloch, tabletoch.... Ospravedlňujeme sa preto za dočasný diskomfort a veríme, že vynovená stránka bude pre Vás prínosom.

    • KRÍŽOM- KRÁŽOM PO SLOVENSKU
     • KRÍŽOM- KRÁŽOM PO SLOVENSKU

     • Vlastiveda, na ktorú sa nezabúda...

      Cestovateľský krúžok Krížom-krážom  pomaly končí svoju aktivitu. Po celoročnej príprave sme 29. apríla – 1. mája navštívili Vysoké Tatry. Bol to výlet, na ktorý nezabudneme. Zúčastnilo sa ho 17 štvrtákov a 9 rodičov.

      Prvý deň sme cestovali z Pliešoviec do Popradu – Veľkej, kde sme boli ubytovaní. Evanjelická fara je už tradične  príjemným dočasným domovom pliešovských turistov z našej školy.  Druhý deň bol skúškou samostatnosti a odvahy všetkých zúčastnených. Každý sám si nachystal stravu na celý deň a vyrazili sme do Tatier. Najprv vláčikom do Tatranskej Lomnice  a potom lanovkou na Skalnaté pleso. Aj sme sa trochu báli , ale  popri tom sme sledovali prírodu pod nami. Najviac nás prekvapilo veľa kosodreviny a veľááá velikááánskych skál. Po prechádzke okolo Skalnatého plesa sme si dopriali obed pri svištej dedinke. Aj počasie nám prialo. Vietor odfúkol mraky a my sme mohli pozorovať ako kabínka lanovky pristáva v skale na Lomnickom štíte. A potom to prišlo . Trojhodinové putovanie na Hrebienok. Krok za krokom sme opatrne kráčali kamenným chodníkom, poznávali prírodu Tatier, rôznymi jazykmi pozdravovali turistov, ktorých sme stretávali a obdivovali mohutnosť vodopádov. Pri Reinerovej útulni nás prišla pozrieť aj líštička.  Cesta pozemnou lanovkou  do Smokovca bola zaujímavá a už sme sa nemohli dočkať návštevy v Triclandii. Bola to ohromná zábava pre všetkých, ktorí majú radi optické klamy, hlavolamy a fotografovanie mobilom. Stratenú energiu po náročnom dni nám dodala večera v príjemnom prostredí penziónu Cin-cin. Po takto strávenom dni nebolo problémom spokojne a tvrdo zaspať. Tretí deň sme cestovali späť. Čas vo vlaku sme trávili spoločenskými hrami, ale aj plánovaním cestovateľského krúžku v budúcom školskom roku. Ďakujeme všetkým rodičom a starým rodičom za pomoc a účasť na výlete.

      Pozri FOTOALBUM

    • PREHADZOVANÁ TROJÍC
     • PREHADZOVANÁ TROJÍC

     • Dňa 9.5.2018 sa žiaci prvého stupňa / III.-IV.ročník/ prvýkrát zúčastnili kolektívnej športovej hry - prehadzovaná trojíc v Krupine /ZŠ EMŠ/. Zahrali si aj so žiakmi zo ZŠ J.C.Hronského a napokon si dve pliešovské družstvá zmerali sily navzájom. Našich žiakov táto hra zaujala a chcú v prehadzovanej pokračovať minimálne v nasledujúcom školskom roku.

      Pozri fotoalbum

       

    • Podmienky na prijatie dieťaťa do materskej školy
     • Podmienky na prijatie dieťaťa do materskej školy

     • Na predprimárne vzdelávanie prijímame deti na základe kapacitných možností materskej školy v súlade § 59 zákona č. 245/2008 Z. z. a v súlade § 3 vyhlášky Ministerstva školstva Slovenskej republiky č. 306/2008 Z. z. o materskej škole v znení vyhlášky Ministerstva školstva Slovenskej republiky č. 308/2009 Z. z. (ďalej len „vyhláška MŠ SR č. 306/2008 Z. z.“).

      ·        spravidla dieťa od troch do šiestich rokov veku, (Deti mladšie ako tri roky môžu byť do materskej školy prijaté vtedy, ak sú vytvorené vhodné materiálne, personálne a iné potrebné podmienky. Deti mladšie ako tri roky sa pri prijímaní nesmú uprednostniť pred staršími deťmi; ich prijímanie je podmienené uspokojením žiadostí zákonných zástupcov detí vo veku od troch do šiestich rokov. Do materskej školy nemožno prijať dieťa mladšie ako dva roky a to ani na adaptačný pobyt alebo diagnostický pobyt.)

      ·        dieťa, ktoré dovŕšilo šiesty rok veku a ktorému bol odložený začiatok plnenia povinnej školskej dochádzky,

      ·        dieťa, ktorému bolo dodatočne odložené plnenie povinnej školskej dochádzky,

      ·        dieťa so špeciálnymi výchovno-vzdelávacími potrebami.

      V prípade vyššieho počtu prihlásených detí, ako sú kapacitné možnosti materskej školy

      prednostne prijímame dieťana základe zákonných podmienok

      ·        ktoré dovŕšilo piaty rok veku,

      ·        s odloženým začiatkom plnenia povinnej školskej dochádzky

      ·        s dodatočne odloženým začiatkom plnenia povinnej školskej dochádzky

      a ostatných podmienok

      ·        ktoré majú v MŠ alebo v ZŠ staršieho súrodenca

      ·        ktoré sú v starostlivosti osamelého zákonného zástupcu

      Dieťa sa do materskej školy prijíma na základe písomnej žiadosti zákonného zástupcu. Zákonný zástupca spolu s písomnou žiadosťou o prijatie dieťaťa        do materskej školy predkladá aj potvrdenie o zdravotnom stave dieťaťa od všeobecného lekára pre deti a dorast, ktorého súčasťou je údaj o povinnom očkovaní.

      Termín podávania žiadostí o prijatie detí do materskej školy pre nasledujúci školský rok sa zverejňuje na webovom sídle školy v termíne od 30. apríla do 31. mája.

      Rozhodnutie o prijatí/neprijatí dieťaťa riaditeľ vydá spravidla najneskôr do konca júna.Na rozhodovanie riaditeľov o prijímaní detí do materskej školy, bez ohľadu na ich zriaďovateľa, sa nevzťahuje všeobecný predpis o správnom konaní, teda zákon č. 71/1967 Zb. o správnom konaní (správny poriadok) v znení neskorších predpisov. 


      Žiadosť o prijatie dieťaťa: ZIADOST_O_PRIJATIE_DIETATA_NA_PREDPRIMARNE_VZDELAVANIE.docx​​​​​​​


     • Úspech našich žiakov - "Slovenský pohár základných a stredných škôl v kin-balle".

     • Žiaci našej školy sa dňa 10.5.2018  stretli s najlepšími hráčmi Slovenska v kin-ballovom turnaji o Slovenský pohár základných a stredných škôl. Pravidelné téningy potvrdili kvalitu naších žiakov a vzájomná spolupráca priniesla aj prvé výborne umiestnenia. V kategorii  mladších žiakov sa naša škola umiestnila na 1. mieste a domov si odniesli pohára v kategórii starších žiakov sme mali zastúpenie dvoch družstiev. Obidve družstvá sa výborne odprezentovali a ako škola  skončili na 2.mieste hneď za školou z Vrbového( brondzoví  z medzinárodneho turnaja vo Francúzsku).  Všetky tri tímy  mladších a starších žiakov predviedli perfektnú spoluprácu chlapcov a dievčat a ich umiestnenie potvrdilo, že aj na malej škole máme výborných žiakov schopných spolupráce a  vzájomnej komunikácie  práve potrebnej pre tento šport.  Naši žiaci odovzdali zo seba maximum a odchádzali spokojní a plní  zážitkov. Ako odmena pre všetkých  bola návšteva McDonaldu v Trnave a toto všetko  pod taktovkou dvoch učiteľov Miroslava Kseňáka a Alenky Sopkovej. 

    • ZÁPIS DO MATERSKEJ ŠKOLY
     • ZÁPIS DO MATERSKEJ ŠKOLY

     • Vážení rodičia, srdečne Vás pozývame na zápis do materskej školy, ktorý sa uskutoční v dňoch 02. mája 2019 - 15. mája 2019 v budove základnej školy v čase od 08:00 - 16:30.