• Profil školy

• Naša základná škola je škola s právnou subjektivitou. Poskytuje základné vzdelanie pre žiakov z obcí Pliešovce, Sása, Bzovská Lehôtka, Vojenský obvod Lešť, okolitých spádových usadlostí, ale aj žiakov širšieho okolia, ktorých rodičia prejavujú záujem o služby našej školy.

Vychádzajúc z návrhu koncepcie rozvoja výchovy a vzdelávania - projekt Milénium - vytvára naša škola podmienky, aby si absolventi odniesli okrem vedomostí aj rozvinuté schopnosti:

• účinne komunikovať so širším okolím
          • efektívne kooperovať
          • tolerovať postoje a názory iných
          • samostatne získavať informácie a kreatívne s nimi narábať
          • organizovať si vlastnú činnosť a prezentovať jej výsledky
          • efektívne využívať IKT

Školský vzdelávací program je zameraný na:

• vyučovanie anglického jazyka od 1. ročníka
          • vyučovanie nemeckého jazyka ako druhého cudzieho jazyka od 7. ročníka
          • posilnené vyučovacie hodiny cudzích jazykov
          • posilnené vyučovacie hodiny telesnej a športovej výchovy na prvom stupni
          • slovenského jazyka a matematiky (aplikačné úlohy, príprava na prijímacie skúšky v 9. ročníku)
          • samostatný predmet regionálna výchova v 6. ročníku
          • samostatné predmety dopravná výchova (5. ročník), prvá pomoc (6. ročník), domov a práca (7. – 9. ročník) zamerané na praktické vedomosti
          • Hejného metóda vyučovania matematiky vo vybraných ročníkoch
          • Daltonské prvky vyučovania na 1. stupni

Edukačný proces, práca s triednym spoločenstvom:

• vyučovanie anglického  jazyka od 1. ročníka metódou Jolly Phonics
          • prvky regionálnej výchovy začlenené v jednotlivých predmetoch na I. i II. stupni, samostatný predmet regionálna výchova v 6. roč.
          • využívanie učiva ako prostriedku na celostný rozvoj žiaka podľa programu tvorivo-humanistickej výchovy M. a M. Zelinovcov a programu prosociálnosti R. Olivara
          • začlenenie žiakov so špeciálnymi výchovno-vzdelávacími potrebami do bežných tried, práca podľa individuálneho vzdelávacieho programu
          • vytváranie inkluzívneho prostredia pre žiakov školy
          • rozvíjanie talentu žiakov - zapájanie do rôznych súťaží a predmetových olympiád