Vážení rodičia,
opakovane Vás žiadam o dôslednú a pravidelnú kontrolu vlasov Vašich detí.
Zároveň uverejňujem pre Vás anonymný prepis komunikácie s rodičom ohľadne výskytu vší v škole. Mnohí (ako rodičia) sa v tomto nájdeme. Preto uvítam aj diskusiu na FB stránke školy a verím, že nájdeme aj ďalšie riešenia.
Správa od rodiča:
Dobré ráno všetkým,musím s poľutovaním napísať, že sme včera opäť museli ošetrovať hlavy celej rodiny kvôli výskytu vší.Najhoršie na tom .................................., aj u nás - rodičov.
Pohľadom zvonka sa mi zdá, že škola sa s týmto borí už dlhšiu dobu a závažnosť nie je zanedbateľná. U nás doma sme vši tento rok zaznamenali už asi tretí krát.Trochu sa rozpíšem, ale Vy do tejto témy vidíte lepšie, tak prosím odpustite ak budem príliš mimo...
Chcel by som poprosiť (či možno požiadať), aby si vedenie školy a rada rodičov (možno aj rada žiakov) spolu sadli a skúsili nájsť systematické riešenie tohto opakujúceho sa problému. Som presvedčený, že existujú v tomto smere dobré skúsenosti aj vedomosti, ktoré si školy medzi sebou môžu zazdieľať.
Možno by sa dalo vyžiadať usmernenie / rady z ministerstva školstva, ministerstva zdravotníctva alebo úradu verejného zdravotníctva...
Existujú aj nenáročné preventívne opatrenia napríklad v podobe repelentných vlasových doplnkov (napr. gumičky, spreje) - mohli by sa sťať súčasťou odvšivovacej kampane ako povinne nosený darček pre dlhovlasých žiakov. Prípadne zakúpenie erárneho odvšivovacieho elektrického hrebeňa (alebo viac kusov), ktoré by boli k dispozícii žiakom/rodičom na zapožičanie.
Uvedomujem si, že tu už ide o náklady, ktoré škola znášať nechce. Osobne som na tento účel už viac krát zvažoval pre školu finančný dar, ale na vyčistenie celej školy od vší je jedna rodinná kasa primalá.Možným riešením by mohla byť dobrovoľná (alebo plošná povinná) zbierka, hľadanie sponzora, možno nejaká finančná pomoc zo zdravotníckeho systému (eurofondy :D )...
Na závažnosť problému by mohla lepšie upozorniť cielená intenzívnejšia osveta (ked nie odborným človekom - zdravotníkom, tak aspoň tématické povinné plenárne združenie). Očakával by som vtedy od rodičov silnejšiu odozvu, než po "štandardnej správe", hoci i od riaditeľa, vo feede edupageu.
Je mi jasné, že to aj tak celé stojí a padá na jednotlivých rodičoch. Škola ale predsa musí mať aj na toto páky - požiadavka na bezinfekčný zdravotný stav dieťaťa, aby mohlo prísť do školy, sa tu nedá aplikovať tvrdšie? Samozrejme, učitelia nepracujú v škole ako zdravotná inšpekcia a nemôžu sa sústavne deťom hrabať vo vlasoch. Ale ak sa už u niekoho v triede preukáže infekcia všou, tak celá trieda (rodič za rodičom) by mala preukázať, že / či vykonali dostatočné kroky na zastavenie šírenia resp. likvidáciu nákazy. Mám na mysli niečo serióznejšie ako nič-nehovoriace čestné vyhlásenie, že "niečo som spravil" (teraz to tu nejdem legislatívne formulovať). Nejakým spôsobom donútiť ľudí, aby začali byť zodpovednejší.
Ďakujem vedeniu školy aj učiteľskému zboru za vynaložené prostriedky a námahu v doterajšom boji proti všiam, no potreboval som sa k tomuto problému vyjadriť osobne so svojimi postrehmi.Dúfam, že som to s nasadením príliš neprehnal :)
Odpoveď školy:
Dobrý deň pán .............................., ďakujem za Vašu správu.
V mnohom s Vami súhlasím - najmä s tým, že pre rodiča je pedikulóza u dieťaťa veľkou záťažou. Finančnou, ale aj časovou. Obzvlášť, ak sa tento stav opakuje.
Súhlasím s Vami, že zodpovednosť je predovšetkým na rodičoch.
Vysvetlím Vám, čo škola robí v prípade zisteného výskytu vší u dieťaťa. Škola okamžite toto dieťa vyčlení z kolektívu a kontaktujeme rodiča. Prax ukázala, že bohužiaľ nie každý rodič môže okamžite prísť a takisto sme boli niekoľkokrát atakovaní neprimeranou reakciou rodiča na tento fakt. Samozrejme dieťa počká oddelené od kolektívu do príchodu rodiča. Dokonca - nadštandardne som už niekoľko detí aj viezol domov, pokiaľ rodič nemal k dispozícii dopravu.
Vrátim sa ale k zodpovednosti rodičov - rodič je povinný dať do školského zariadenia dieťa zdravé (týka sa to aj pedikulózy). Z našej skúsenosti na to nestačí jeden deň, keďže je nutnosťou riešiť dezinfekciu posteľného prádla, predmetov s ktorými dieťa prichádza do kontaktu. Takisto sa nám v minulosti stalo, že rodič poslal dieťa do školy - vlasová časť hlavy bola ošetrená (hnidy boli suché), ale hnidy neboli vyťahané. Nikto nezaručí, že každá hnida bude mŕtva. Aj v tomto prípade rodičia reagovali veľmi negatívne - že nemajú čas na to, aby vyťahali všetky hnidy. My na tom trváme.
Čo robí škola ďalej v tejto situácii?
Prostredníctvom edupage upozorňujeme rodičov, aby preventívne kontrolovali vlasy svojich detí. Toto je zároveň aj najúčinnejšou prevenciou. Škola má od roku 2012 vydané usmernenie ako reagovať na pedikulózu. Toto usmernenie vznikalo na základe konzultácie s RÚVZ. Opakovane ho uverejním na webovej stránke školy - pedikuloza_-_usmernenie.pdf.
Upratovačky v zvýšenej miere dezinfikujú priestory, kde sa mohlo dieťa pohybovať.
Nesúhlasím s Vami, že sme výnimkou vo výskyte vší. My o mnohých problémoch hovoríme otvorene. Tento problém sa vyskytuje cyklicky v každom školskom zariadení už niekoľko rokov a jediným a najúčinnejším prostriedkom je prevencia a zodpovednosť v rodine. K tomu nastupujú naše opatrenia v škole.
Nesúhlasím s Vami s nákupom prostriedkov, hrebeňov a podobne z verejných zdrojov. Znovu akoby sme ospravedlňovali niektorých nezodpovedných rodičov a umožňovali im byť nezodpovední ďalej.
Ktoré kroky urobíme hneď?
1. zašlem opakovane výzvu všetkým zákonným zástupcom v škole, aby kontrolovali vlasy svojim deťom
2. opakovane uverejním na stránke náš interný predpis
3. zavediem pravidelnú kontrolu šatne (papuče vo vrecúškach a odnášanie úborov na telesnú výchovu počas víkendu domov)
4. môžem na FB stránke školy iniciovať diskusiu s praktickými radami a skúsenosťami, ako riešiť pedikulózu Samozrejme budem rád, ak budeme komunikovať aj naďalej a dospejeme ešte k nejakému ďalšiemu dobrému nápadu.
S pozdravom, Matejka Slavomír