POZRI FOTOALBUM
Vo väščine domácností to funguje tak, že rodičia vedú deti k tomu, aby šetrili elektrickou energiou. Deti dospelých veľmi rady poúčajú, hlavne, ak disponujú novými, zaujímavými informáciami. Práve dnes dostali kopec takýchto informácií. Slovenská inovačná energetická agentúra pripravila pre žiakov 2.,3.a 4. ročníka súťažné dopoludnie ŽIJEME ENERGIOU, kde sa žiaci dozvedeli nielen to, kde všade sa stretávame s elektrickou energiou, ale hlavne to, ako ňou šetriť, neplytvať a využívať obnovitelné zdroje energie. Pozri FOTOALBUM
Do galérie Valentínske živé srdiečko boli pridané fotografie.
Úspešní víťazi školského kola 43. ročníka GEOGRAFICKEJ OLYMPIÁDY sa zúčastnili okresného kola na ZŠ Dominika Savia vo Zvolene.
POZRI FOTOALBUM
Milí rodičia, priatelia a známi našich priateľov,
dovoľujeme si Vás požiadať o darovanie 2% z Vašich daní pre rozvoj a podporu detí Základnej školy s materskou školou Pliešovce.
Budete potrebovať nasledovné tlačivá:
1. Potvrdenie_o_zaplateni_dane_z_prijmov-2014.doc (alebo: Potvrdenie_o_zaplateni_dane_z_prijmov-2014.pdf )
2. vyhlasenie_2perc_2014-editovatelne.rtf (alebo: vyhlasenie_2perc_2014-editovatelne.pdf )
Vyplnené tlačivá môžete doručiť do školy prostredníctvom Vašich detí a odovzdať triednej pani učiteľke. Pokiaľ nemáte možnosť tlačivá stiahnuť a doma vytlačiť, prázdne tlačivá budú k dispozícii v riaditeľni ZŠ a MŠ. Zároveň Vás prosíme, aby ste vyplnené tlačivá doručili do 25.03.2015.
Ceníme si Vašu ochotu pomôcť a vopred ďakujeme.
Rodičovské združenie Pliešovce
Väčšina žiakov deviateho ročníka je už rozhodnutá, kam budú putovať ich kroky po skončení našej školy, ale pre tých, ktorí ešte váhajú, a hlavne pre žiakov ôsmeho ročníka, sa vo štvrtok 29.1.2015 v čase od 16:00 do 18:00 hod.konala burza stredných škôl. Našu školu navštívili zástupcovia okolitých stredných škôl, aby žiakom a ich rodičom prezentovali profesijné zameranie jednotlivých študijných odborov svojej školy.Tento rok pozvanie prijali: Obchodná akadémia Krupina, Technická akadémia Zvolen, SOŠ Drevárska, Spojená škola Kremnička- B.B., SOŠ Lesnícka Banská Štiavnica, Hotelová akadémia Zvolen, Športové gymnázium Banská Bystrica, SOŠ elektrotechnická Banská Bystrica, SPŠ S.Mikovíniho Banská Bystrica, Stredná zdravotná škola Zvolen. Veríme, že aj touto formou vám uľahčíme vaše rozhodovanie.
Viac vo FOTOALBUME
Dňa 29.1.2015 sa vybraní žiaci VI.A triedy zúčastnili ďalšieho projektu Detská lesnícka univerzita na Technickej univerzite vo Zvolene. Prvou aktivitou januárového stretnutia bola prednáška Les nie sú len stromy. Deti sa dozvedeli, čo všetko tvorí lesný ekosystém, a okrem iného aj, že naša krajina patrí medzi popredné miesta na svete s najvyšším stupňom zalesnenia. Pokačovaním bola simulácia výrubu chorých stromov vo virtuálnej jaskyni, kde sa žiaci na chvíľu preniesli do lesného prostredia a stali jeho súčasťou. Záverom stretnutia boli aktivity lesnej pedagogiky, v rámci ktorých sa žiaci presvedčili čo sa stane, keď jedna zložka lesa, napríklad stromy, začne odumierať, čím sa rozpadá celé spoločenstvo lesa a zanikajú ostatné druhy rastlín a živočíchov. Deti sa zoznámili aj s rôznymi druhmi húb, ktoré zaraďovali do kategórií.Poznávali rôzne druhy stôp, ktoré po sebe nechali lesné zvieratá.
viac vo FOTOALBUME
Základná škola s materskou školou Pliešovce pozýva deti a ich rodičov na ZÁPIS DO 1. ROČNÍKA.
Zápis sa uskutoční v piatok 07.04.2017, od 14:30 do 18:00 a v sobotu 08.04.2017, od 09:00 do 12:00.
Budeme Vás a Vaše dieťa čakať v budove základnej školy na druhom poschodí. Na zápis potrebujete rodný list dieťaťa, Váš občiansky preukaz. Pri zápise zbierame peniažky na pracovné zošity, zošity pre Vašich prvákov: 20 Euro. Takisto uvítame, ak sa zápisu zúčastníte obidvaja rodičia. Pokiaľ Vám čas neumožní, aby ste prišli obaja, uľahčíte nám prácu vyplnením splnomocnenia.
Dôležité informácie sa dozviete v nasledovnej príručke - Mate_doma_prvacika.pdf
Vstupný dotazník môžete vyplniť online (nie je potrebné ho tlačiť), kliknutím na nasledovný odkaz: https://goo.gl/4S5wgq
Dotazník si môžete načítať i v mobilnom zariadení prostredníctvom QR kódu:
Zoznam pomôcok potrebných v prvom ročníku nájdete tu: pomocky_prvakom.pdf
Žiadosť o odklad povinnej školskej dochádzky nájdete tu: ziadost_o_odklad.docx alebo: ziadost_o_odklad.pdf
Vážení rodičia,
jedným z významných období v živote dieťaťa je nástup do školy. Pre dieťa je to prechod z obdobia „hier“ do obdobia „povinností“. Je to však aj obdobie zvýšenej záťaže pre rodičov.
Zákonný zástupca dieťaťa, pestún alebo občan, prípadne ústav, ktorému bolo dieťa na základe súdneho rozhodnutia zverené do výchovy, je povinný prihlásiť školopovinné dieťa na zápis do školy a dbať o to, aby dochádzalo do školy pravidelne a včas. Ak prihlási žiaka na dochádzku do školskej jedálne alebo školského klubu, je povinný dbať o to, aby aj tam žiak dochádzal pravidelne a včas.
Zápisu dieťaťa do prvého ročníka sa zúčastní zákonný zástupca spolu s dieťaťom.
Je potrebné priniesť si so sebou rodný list dieťaťa a občiansky preukaz zákonného zástupcu.
Zápis do prvého ročníka základnej školy sa koná každoročne v mesiaci apríl. Ak dieťa po dovŕšení šiesteho roku veku nedosiahlo školskú spôsobilosť a pochádza zo sociálne znevýhodneného prostredia, riaditeľ školy rozhodne o odklade začiatku plnenia povinnej školskej dochádzky dieťaťa o jeden školský rok alebo o zaradení dieťaťa do nultého ročníka základnej školy, a to vždy na žiadosť zákonného zástupcu. Súčasťou žiadosti zákonného zástupcu je odporučenie všeobecného lekára pre deti a dorast a odporučenie príslušného zariadenia výchovného poradenstva a prevencie. Riaditeľ školy môže rozhodnúť o odklade začiatku plnenia povinnej školskej dochádzky dieťaťa alebo o jeho zaradení do nultého ročníka aj na návrh materskej školy, ktorú dieťa navštevuje, a na základe predchádzajúceho odporučenia zariadenia výchovného poradenstva a prevencie, a to vždy s informovaným súhlasom zákonného zástupcu. Zákonný zástupca má právo rozhodnúť o tom, či dieťa s odloženou školskou dochádzkou bude navštevovať materskú školu alebo nultý ročník.Povinná školská dochádzka je desaťročná a trvá najdlhšie do konca školského roku, v ktorom žiak dovŕšil 16 rokov veku.
Čo by mal prvák vedieť:
- samostatne sa obliecť a obuť
- pozapínať si gombíky a zaviazať šnúrky na obuvi
- samostatne sa najesť
- samostatne sa obslúžiť na WC, umyť si ruky, spláchnuť a pod.
- správne vyslovovať všetky hlásky
- vysloviť krátke slovo samostatne po hláskach
- vyjadrovať sa plynule aj v zložitejších vetách
- spočítať predmety do päť
- interpretovať obsah krátkej rozprávky
- poznať naspamäť detskú pesničku alebo básničku
- kresliť pevné a neroztrasené línie
- nakresliť postavu so všetkými základnými znakmi (hlava, krk, trup, ramená atď., postava je anatomicky správne rozložená)
- vystrihnúť jednoduchý tvar podľa predkreslenej čiary
- poznať základné odtiene farebného spektra (červená, zelená, žltá, oranžová, fialová atď.)
- orientovať sa v priestore, má vedieť, kde je vpredu, vzadu, hore, dole, vpravo, vľavo
Ako by sa mal správať?
- vydrží pri hre alebo inej činnosti 15 - 20 minút
- začatú prácu alebo hru dokončí, nezačína neustále niečo nové, neodbieha
- na nové prostredie a osoby si zvyká bez väčších problémov (neplače, neskrýva sa za rodičov, neuteká)
- väčšinou sa hráva spoločne s deťmi, nestráni sa ich spoločnosti, nie je medzi deťmi bojazlivý a plačlivý
- nie je agresívny, spory s deťmi dokáže riešiť väčšinou bez bitky, hádky, vzdorovitosti
- v jeho správaní by sa nemal i prejavovať zlozvyky, ako napríklad cmúľanie prstov, ohrýzanie nechtov, časté pokašliavanie, žmurkanie
- nezajakáva sa pri reči
- nepomočuje sa
- ovláda prejavy slušného správania (pozdraviť, odzdraviť a pod.)
Želáme Vám a Vášmu dieťaťu v nasledujúcom školskom roku veľa úspechov.
Žiaci z kolégia v decembri realizujú audit v oblastiach: voda, energia, odpad, zeleň, zelené obstarávanie a doprava. Audit sa realizuje aj v materskej škole.
Vybraní žiaci VI.A triedy absolvujú projekt DELESUN, cieľom ktorého je motivovať žiakov pomocou zážitkového vyučovania objavovať nové poznatky a pracovať s nimi vo vyučovacom procese. Okrem toho budú spolupracovať s vedeco-výskumnými pracovníkmi Technickej univerzity vo Zvolene a rozvíjať všeobecnú gramotnosť s dôrazom na ekologické, ekonomické a sociálne stránky života.
Pozri fotoalbum
Ďakujeme všetkým šikovným rukám za krásne ozdoby a chutné vianočné dobroty, a všetkým zúčastneným za podporu.
POZRI FOTOALBUM
Počas Európskeho týždňa boja proti drogám - Dúhových dní nás navštívili dobrovoľní členovia Červeného kríža a oboznámili žiakov ako poskytnúť prvú pomoc. Niektorí žiaci si vyskúšali masáž srdca, umelé dýchanie a ošetrenie vonkajších poranení ako rezná rana, odrenina, popálenina...Žiaci mali aj prednášku o zdravom chrupe, zásadách správnej hygieny ústnej dutiny. Ďalšie prednášky súviseli s bojom proti závislostiam a zneužívaniu ľudí na pracovnom trhu. Žiaci prvého stupňa si pozreli kreslený film o toxínoch a ich vplyve na organizmus človeka. Jednotlivé triedy si zahrali medzi sebou súboj vo vybíjanej a volejbale.
Pozvanie medzi nás prijali viacerí odborníci, ktorí pripravili pre žiakov zaujímavé besedy s preventívnou, protidrogovou tematikou:
Mgr.I.Gondášová z Regionálneho úradu verejného zdravotníctva vo Zvolene – zaujala žiakov 5. a 6. ročníka prezentáciou a informáciami o škodlivosti fajčenia.
Inšpektor J.Michalík z Mestskej polície vo Zvolene – vysvetlil žiakom 7. a 8. ročníkov nebezpečenstvo závislosti na alkohole a spolu s Mgr. S.Tichou z Centra pedagogicko-psychologického poradenstva a prevencie vo Zvolene poskytli žiakom 9.ročníkov informácie o problematike obchodovania s ľuďmi a o programe podpory a ochrany obetí obchodovania.
Sociálna pedagogička Mgr. Dana Zahradníková z Resocializačného strediska Návrat na Kráľovej – sprostredkovala besedu o liečebno-výchovnej starostlivosti poskytovanej ľuďom závislým od psychoaktívnych látok.
Veľké „Ďakujeme“ patrí všetkým týmto lektorom ako aj učiteľom, ktorí žiakom rôzne besedy, kvízy a súťaže, pripravili.
Pozri fotoalbum
Do galérie Takto žije štvrtá trieda boli pridané fotografie.
Žiaci i učitelia našej školy si už zvykli každé ráno prísť na vyučovanie. V piatok 7. novembra sa však do školy začali schádzať aj večer. Čo ich tam privádzalo ? Pozvanie siedmakov a túžba stráviť noc v škole so ŠMOLKAMI.
Prišlo 37 detí z prvého stupňa. 24 siedmakov vyzdobilo nočnú školu a pripravili zaujímavý program.
Najprv malé skupinky za splnené úlohy zbierali úlomky obrázku. Keď získali všetky a poskladali ich, zistili, že treba vyslobodiť Šmoulinku. Za to dostali sladkú odmenu a srdiečko na líčko. Počas tohto programu bolo veru pre siedmakov neraz ťažké zvládať temperament mladších spolužiakov. V druhej časti nočného programu boli nachystané hlavolamy a šikovné hračky vyrobené staršími žiakmi. Všetci účastníci si s nadšením na nich vyskúšali a precvičili svoju šikovnosť a trpezlivosť. Záverečnou časťou programu bolo spoločné sledovanie filmu zo života šmolkov. Potom už prišlo pomalé zaspávanie v teplúčkom spacáčiku na tvrdej školskej podlahe a 6:30 drzé zvonenie školského zvonca miesto budíka. Ešte že na raňajky bola mäkučká vianočka s maslom. Potom sme už plní zážitkov pod dozorom rodičov opustili našu rozprávkovú školu.
Ďakujeme siedmakom za pripravené podujatie, pani učiteľkám Mackovej A., Osterovej , Karailievovej a pánovi Mackovi za trpezlivé stráženie a tešíme sa na ďalšiu noc v škole.
Pozri FOTOALBUM
Zvládli to! Pýtate sa, kto a čo? Predsa naši prváci. 6. novembra ich deviataci oficiálne prijali do cechu školákov. Celá imatrikulácia sa niesla vo vojenskom duchu. Ak si myslíte, že niektorí z prváčikov sa zľakli, alebo rozplakali, mýlite sa. Pod vedením svojich šarmantných vojenských kadetiek hravo zvládali jednotlivé úlohy na piatich stanovištiach. Na jednom strieľali do terča, na druhom triafali loptičkou na cieľ, na ďalšom zas skladali tankové puzzle, či "vojenskú" čiapku a popasovali sa aj s vojenskou prekážkovou dráhou. Na koniec zložili slávnostný sľub a obdržali sladké medaily a diplomy. Vitajte v tíme!
Viac vo FOTOALBUME
V utorok 28. októbra sme v našej škole privítali našich starých rodičov. Programom, ktorý sme pre nich pripravili sme im chceli poďakovať za ich nekonečnú lásku a trpezlivosť. Po programe sme sa spolu presunuli na hornú chodbu. V každej z tried boli pripravené tvorivé dielne, kde sme si zhotovili rôzne výrobky z prírodných materiálov. Naše staré mamy tiež nelenili, a ako sa stalo dobrou tradíciou, priniesli všakovaké dobroty. Tento rok medzi plodmi jesene kraľovali orechy a gaštany. Aj touto cestou im všetkým veľmi pekne ďakujeme.
Powered by aSc EduPage