28. októbra uplynie 200 rokov od narodenia Ľudovíta Štúra – osobnosti našich národných dejín. Žiaci deviatych ročníkov sa zúčastnili dňa 6. 10. 2015 divadelného prestavenia Orol tatranský – DJGT Zvolen.
Východiskom inscenácie Orol tatranský je fakt, že Ľudovít Štúr bol vyslancom za mesto Zvolen v Uhorskom sneme, kde bojoval za národné práva a uznanie slovenskej reči. Poeticko-dramatická kompozícia Juraja Sarvaša oslovila aj našich žiakov.
Hru dopĺňali originálne ukážky z dobovej literatúry: básne Marína, Rozžehnání, Nehaňte ľud môj; osobnosti - Červenáka (rodák z Pliešoviec), Sládkoviča, Adelku Ostrolúcku, Máriu Pospíšilovú žiaci poznajú aj z hodín literatúry.
Tieto osobnosti ožili vo skvelých hereckých výkonoch. Ocenili to aj naši žiaci, ktorým sa predstavenie páčilo:
„ Na predstavenie Orol tatranský som sa tešila už od minulého týždňa. Poviem to rovno – oplatilo sa čakať! Scéna bola výborne pripravená, herecké výkony geniálne. Obdivujem tých hercov hlavne preto, ako vedia pred toľkými ľuďmi vystupovať. Páčilo sa mi obsadenie osobnosti Ľudovíta Štúra (Marek Rozkoš). Mocný, výrazný hlas, skvelý zmysel pre výstup. No keď som videla herca, ktorý stvárnil Lajosa Kossutha (Marek Kováčik, posl. AU BB), pomyslela som si: Prečo nehral Ľudovíta Štúra on?“ Kristína O.
„Už pri vstupe do DJGT som mala husiu kožu...Keď som videla všetkých tých mladých ľudí, ktorí tam čakali na predstavenie, začala som sa naň nedočkavo tešiť. Hneď, ako sa herci postavili na scénu, som nemala slov. Veľmi sa mi páčilo stvárnenie Ľudovíta Štúra, ktorého hral naozaj mladý herec. Úprimne si myslím, že sa na Ľudovíta dosť podobal a tak som si to celé vedela predstaviť - že je to naozaj. Postava Adelky Ostrolúckej bola veľmi milá a vyžarovala z nej istota a dôvera. Oni dvaja sa naozaj našli. Zaujala ma tá tajomná slečna v bielom, ktorá spievala veľmi pekne a celý ten dej spájala piesňami s textom – akoby myšlienky Ľudovíta.“ Mária C.
„Celkovo sa mi to divadlo páčilo, aj keď som vedela polovicu z toho čo sa odohrávalo dopredu. Bolo to skvelo zahraté a viac som sa do toho vžila ako pri čítaní. To precítenie hercov bolo skvelé a dodávalo to predstaveniu veľké plus. Mňa osobne najviac zaujali tie chvíle, keď sa Ľudovít stretával a Adelkou. Na konci toho predstavenia ma až zamrzelo, že Ľudovít a Adelka umreli takí mladí. Kossuth sa mi páčil pri osobnom rozhovore so Štúrom.“ Zuzana Š.
„Mne sa divadlo, herci a atmosféra veľmi páčili. Keď som tam sedel a počúval Ľudovíta Štúra hovoriť, tak som aj miestami rozmýšľal, že sa stanem hercom. Skvelo vykreslený život Ľudovíta Štúra a skvelé výkony hercov. Poznal som, aké obrovské mal Štúr problémy, že bol poslancom za mesto Zvolen, že noviny Orol tatranský čítali aj ľudia z vyšších vrstiev. Krásne vykreslenie toho, ako Štúr miloval národ slovenský.“ Radomír R.
„...Páčilo sa mi, že tam recitovali, napr. Marínu, ktorú sme sa učili aj my...Odniesol som si pekné zážitky. Niekedy by som si to kľukne aj zopakoval.“
„...V divadle sa mi páčilo, lebo to bolo kvalitne a realisticky zahrané... Dozvedel som sa, že Štúra chceli aj fyzicky napadnúť. Uvedomil som si, ako blízko môjho bydliska sa napísali dejiny...Páčilo sa mi, že Ľudovít Štúr a jeho spolupracovníci boli takí tvrdohlaví voči Maďarom.“ Jonáš S.
„...Bol tam spomínaný Orol tatranský, kde Štúr zverejňoval články. Otec Adely Ostrolúckej si Štúra obľúbil a pretlačil ho ako poslanca do snemu za mesto Zvolen, kde chcel Štúr presadiť štúrovské myšlienky, aby sa v školách učilo po slovensky. Hneď mu to zatrhol Kossuth, ktorý bol za to, aby sa Maďarsko odtrhlo od Uhorska a vznikol jeden národ a to Maďarský...“ Adrián S.
„Málokedy sa mi stáva, že ma niečo zaujme. Nedokážem sa sústrediť na jednu vec dlho, vždy odídem myšlienkami preč. Celé predstavenie som dávala pozor. Úplne som zmenila pohľad na Štúra a celé to obdobie...Štúr chcel dobro pre slovenský ľud. Všetci vyššie postavení ho zhadzovali, trápil sa ale stále si za tým stál. Chcel dosiahnuť svoj životný cieľ a aj ho dosiahol. Nikdy som si Štúra a štúrovcov takto nepredstavovala. Nechápem ako sa niekto naučí toľko textu naspamäť a nič mu nevypadne. Páčilo sa mi aj rozdelenie postáv. Veľmi sa mi páčilo.“