Naša škola sa tento rok zapája do testovania KOMPARO (žiaci 8. a 9. ročníka - jeseň 2021 a žiaci 4. a 6. ročníka - jar 2022) vďaka podpore rodičov prostredníctvom príspevku ZRŠ, za čo sme veľmi vďační.
Čo je to KOMPARO?
KOMPARO je systém periodickej, nezávislej, externej evaluácie škôl. Pozrime sa na tieto slová bližšie:
KOMPARO – latinské sloveso compare má niekoľko významov, okrem iného aj „navzájom porovnávať“. Použili sme ho v názve projektu, pretože KOMPARO je o rôznych formách porovnávania.
systém – KOMPARO nie je jednorazovou akciou, ale premysleným kontinuálnym systémom.
periodickej – jednou z najdôležitejších predností KOMPARA je, že testovania žiakov sa konajú opakovane v pravidelných časových intervaloch, čo umožňuje sledovať zmeny, vývoj a trendy.
nezávislej – organizátor KOMPARA (spoločnosť EXAM testing) nie je v žiadnom vzťahu k zúčastneným školám ani k štátnym inštitúciám, ktoré zodpovedajú za kvalitu vzdelávacieho systému. To umožňuje nastavovať školám zrkadlo celkom objektívne a nezaujato.
externej – hodnotenie vzdelávacích výsledkov v tomto prípade nerobí škola sama, ale uskutočňuje ho externý subjekt (organizátor projektu). Ten nemá žiadny záujem na tom, aby výsledky jednotlivých škôl akokoľvek zlepšoval či zhoršoval. Je objektívnym, nestranným pozorovateľom.
evaluácie – toto cudzie slovo sa do slovenčiny najčastejšie prekladá ako „vyhodnotenie, zhodnotenie, posúdenie”. A presne o to v KOMPARE ide. Jeho organizátori dodávajú školám bohaté súbory dát (štatistiky, tabuľky, grafy…), z ktorých môžu vedenie školy a učitelia vyčítať veľa o tom, ako sa im darí napĺňať svoje ciele a svoje hlavné poslanie.
Školám, ktoré majú záujem o dôkladnú autoevaluáciu, Testovanie 9 väčšinou nestačí. Z hľadiska potrieb škôl má totiž viaceré nedostatky:
- Koná sa až v závere vzdelávacieho cyklu. Ide o meranie na výstupe, pričom nie sú k dispozícii žiadne dáta o úrovni žiakov na vstupe. Posudzovanie výsledkov práce škôl iba na základe výstupov môže byť skreslené a neobjektívne.
- Súčasťou Testovania 9 nie je zisťovanie všeobecných študijných predpokladov žiakov. Prax však ukazuje, že školy dostávajú na vstupe žiakov, ktorých predpoklady na úspešné zvládnutie ďalšieho štúdia sú veľmi rozdielne. Výsledky Testovania 9 tak nehovoria nič o tom, ako jednotlivé školy využívajú východiskový potenciál svojich žiakov.
- Školy dostávajú ako výstup z Testovania 9 pomerne málo údajov. Tie sú navyše nedostatočne adresné – ide najmä o celkové výsledky na úrovni systému. Ich využiteľnosť pre autoevaluáciu škôl je preto pomerne obmedzená.
KOMPARO rieši všetky tri uvedené problémy:
- testovanie žiakov prebieha vo viacerých kľúčových bodoch vzdelávania (na vstupe, priebežne, na výstupe),
- jeho súčasťou sú aj testy študijných predpokladov umožňujúce merať všeobecný študijný potenciál žiakov a mieru jeho využitia,
- školy dostávajú personalizované správy s množstvom užitočných dát a informácií.
Škola, ktorá sa zapojí do testovania KOMPARO, dostane desiatky strán podrobných výsledkov a analýz. Aby sme vedeniu školy a pedagógom uľahčili orientáciu v nich, zaviedli sme 9 jasne definovaných indikátorov, s pomocou ktorých prehľadne zhrňujeme hodnotenie školy. O každom z testovaných predmetov odpovedáme na 9 dôležitých otázok o každej škole. Aby bolo na prvý pohľad zrejmé, kde sú silné stránky školy a kde tie slabšie, dali sme ukazovateľom jednotnú podobu. Každý sledovaný indikátor môže nadobudnúť hodnotu od 1 do 10 , pričom čím je hodnota vyššia, tým je výsledok školy v danom ukazovateli lepší – škola teda zbiera „dobré body”. Pozrime sa na jednotlivé indikátory bližšie:
INDIKÁTOR 1 – CELKOVÁ ÚROVEŇ VEDOMOSTÍ
Indikátor odráža celkovú úroveň vedomostí žiakov školy v danom predmete. Nízke hodnotenie znamená, že žiaci školy dosiahli v teste nízku úspešnosť.
INDIKÁTOR 2 – POROVNANIE V RÁMCI SLOVENSKA
Indikátor porovnáva výsledok školy s výsledkami všetkých ostatných zúčastnených škôl. Nízke hodnotenie znamená, že škola sa umiestnila v spodnej časti rebríčka.
INDIKÁTOR 3 – POROVNANIE V RÁMCI REGIÓNU
Indikátor porovnáva výsledok školy s výsledkami škôl v jej regióne. Nízke hodnotenie znamená, že škola sa umiestnila v spodnej časti rebríčka škôl z daného regiónu.
INDIKÁTOR 4 – ÚROVEŇ NAJLEPŠÍCH ŽIAKOV
Indikátor odráža, aký podiel žiakov školy sa umiestnil medzi 25 % najlepších v SR. Nízke hodnotenie znamená, že škola má málo žiakov, ktorí patria v danom predmete k najlepším v SR.
INDIKÁTOR 5 – ÚROVEŇ NAJSLABŠÍCH ŽIAKOV
Indikátor odráža, aký podiel žiakov školy sa umiestnil medzi 25 % najhorších v SR. Nízke hodnotenie znamená, že škola má veľa žiakov, ktorí patria v danom predmete k najhorším v SR.
INDIKÁTOR 6 – VYUŽITIE POTENCIÁLU ŽIAKOV
Výsledok žiaka v teste odráža úroveň jeho vedomostí z daného predmetu. Nehovorí však nič o tom, či je tento výsledok na hranici jeho možností (s jeho kognitívnou výbavou), alebo či by jeho výsledky mohli byť lepšie, keby sa mu dostalo kvalitnejšieho vzdelávania. Porovnanie výsledkov žiaka v predmetových testoch s jeho výsledkami v teste VŠP môže do istej miery dať odpoveď na túto otázku. Znalosť VŠP žiakov umožňuje objektívnejšie porovnávať výsledky práce škôl. Školy nezačínajú na jednej štartovacej čiare, a to ani z hľadiska úrovne vedomostí žiakov v konkrétnych predmetoch, ani z hľadiska ich VŠP.
INDIKÁTOR 7 – MEDZIROČNÁ ZMENA – ŠKOLA
Indikátor odráža porovnanie výsledku tohtoročných štvrtákov (resp. šiestakov, ôsmakov, deviatakov) s vlaňajšími štvrtákmi (resp. šiestakmi, ôsmakmi, deviatakmi). Je odvodený od rozdielu priemerného percentilu tohtoročných štvrtákov (resp. šiestakov, ôsmakov, deviatakov) a vlaňajších štvrtákov (resp. šiestakov, ôsmakov, deviatakov). Hodnota 5,5 znamená rovnaké umiestnenie, vyššia hodnota zlepšenie, nižšia zhoršenie.
INDIKÁTOR 8 – MEDZIROČNÁ ZMENA – ŽIACI
Indikátor porovnáva výsledok žiakov s ich výsledkom v predchádzajúcom testovaní KOMPARO. Je odvodený od rozdielu priemerného percentilu z tohto testovania a z predchádzajúceho testovania. Hodnota 5,5 znamená rovnaké umiestnenie, vyššia hodnota zlepšenie, nižšia zhoršenie.
INDIKÁTOR 9 – PRIMERANOSŤ KLASIFIKÁCIE
Indikátor odráža mieru súladu medzi výsledkami žiakov školy v teste a známkami, ktoré mali z daného predmetu na vysvedčení. Nízke hodnotenie znamená, že výsledky žiakov v teste nezodpovedajú ich známkam.