Vážení rodičia, dávam Vám na vedomie stanovisko vedenia školy k uverejnenej petícii ohľadne nesúhlasu s testovaním žiakov na Covid-19 a nosenia rúšok na FB stránke Sása a okolie:
"Vážení rodičia, dovoľte, aby som sa vyjadril k predmetnej petícii i k súčasnému stanovisku vedenia školy k situácii od 1. septembra:
- Názov petície je „Proti povinnému noseniu rúšok a testovaniu detí v ZŠ Pliešovce“. Samotný názov petície je čiastočne zavádzajúci v nasledovnom: žiadne povinné testovanie žiakov nebude v škole prebiehať a žiadne testovanie žiakov nie je podmienkou na vstup do školy. Ponúkané „kloktacie“ testy sú určené len pre žiakov, ktorých rodičia o tento test prejavili záujem. Antigénové sady testov sú takisto len pre žiakov, ktorých rodičia si ich objednali. Pokiaľ je to možné, určite by som opravil názov petície.
- Názov hovorí o deťoch v ZŠ Pliešovce. Naša škola sa neriadi žiadnymi špeciálnymi usmerneniami, ktoré vznikajú u nás a sú nad rámec ostatných štátnych základných škôl. Preto pokladám aj túto časť za zavádzajúcu.
- Čo sa týka nosenia rúšok: Povinnosť nosiť rúška sa aj naďalej týka všetkých škôl a školských zariadení v interiéri. Aktuálnu výnimku z povinnosti nosiť rúško majú deti do 6 rokov, deti v materských školách, deti, plniace povinné predškolské vzdelávanie v registrovaných nesieťových zariadeniach, žiaci so závažnými poruchami autistického spektra, žiaci so sluchovým postihnutím alebo so stredným a ťažkým mentálnym postihnutím a pedagógovia týchto žiakov. Povinnosť prekrytia horných dýchacích ciest naďalej upravuje aktuálne platná vyhláška ÚVZ SR. V škole budeme akceptovať odborné stanovisko lekára, pokiaľ bude odporúčať nenosiť rúško.
- Ako budeme postupovať, pokiaľ dieťa nebude mať v škole rúško (netýka sa prípadov spomenutých vyššie)? Pokiaľ si žiak rúško zabudne, vieme mu ho samozrejme poskytnúť. Pokiaľ žiak odmietne mať rúško, budeme kontaktovať zákonného zástupcu a žiak bude na nevyhnutný čas umiestnený mimo kolektív triedy. Pokiaľ ani po tomto kroku nebude súhlasiť s nasadením rúška a ani jeho zákonný zástupca, k ďalšiemu konaniu bude prizvaná polícia a zástupca regionálneho úradu verejného zdravotníctva. Ak toto konanie bude niesť znaky priestupku, môže byť v ďalšom správnom konaní uložená zákonnému zástupcovi žiaka pokuta až do výšky 1659,00€. Pri opakovanom obdobnom konaní škola podá podnet na prokuratúru pre podozrenie na protiprávne konanie zo strany zákonného zástupcu. Tu upozorňujem na fakt, že žiadny z doteraz uskutočnených súdnych sporov nevyhrala protistrana. Ako príklad môžeme citovať rozhodnutie okresného súdu spis.zn. 63/C/41/2021: „Ak sa stretne právo na vzdelanie a právo na život a zdravie, nemožno uprednostniť právo jednotlivca nad právom ostatných žiakov a ani zamestnancov školy mať zabezpečenú ochranu pred nákazlivou chorobou“.
- Aké má teda rodič možnosti, pokiaľ nesúhlasí s nosením rúšok okrem vyššie spomenutého bodu 3? Zákonný zástupca môže požiadať o domáce vzdelávanie v zmysle platnej legislatívy. Ako škola budeme v tomto procese nápomocní.
- Uniká mi podstata, komu je táto petícia adresovaná – kto má byť jej prijímateľom. Pokiaľ je to naša škola, faktom je, že napriek tomu, že sme právny subjekt, musíme sa riadiť všeobecne platnými predpismi. Podľa hierarchie je to prirodzene Ústava SR na prvom mieste. Podľa čl. 123 Ústavy SR „Ministerstvá a iné orgány štátnej správy na základe zákonov a v ich medziach môžu vydávať všeobecne záväzné právne predpisy, ak sú na to splnomocnené zákonom.“ Preto budeme dodržiavať usmernenia podávané prostredníctvom Ministerstva školstva, vedy, výskumu a športu SR a takisto Úradom verejného zdravotníctva SR. Minimálne už len kvôli rozhodnutiu súdu spomenutom v bode 4. Nie som odborník na právo a ani právnik. V prípadnom rozdielnom chápaní právnych predpisov sa môžeme my ako škola a takisto i zákonní zástupcovia obrátiť na súd.
- Toto je moja súkromná prosba – myslím, že by sme mali byť pre deti obrazom, ako kriticky myslieť a ako aj hľadať riešenia i pri názorových a postojových rozporoch. Neurobme z nich divákov pri „cirkusoch pri školách“, kde sa rodičia domáhali pustiť deti do školy bez rúška a škola im v tom bránila. Určite by sme nechceli ani pristúpiť ku krokom, ktoré som písal v bode 4. Pokiaľ naozaj niekto absolútne nesúhlasí s nosením rúšok a nevie si zabezpečiť výnimku v zmysle bodu 3, pokiaľ je to nutné, nechajte dieťa na ten čas doma (ako rodič máte právo na 5 dní – aj opakovane) a príďte si osobne vydiskutovať postoje v riaditeľni. Vecne, s úctou i k opačnému postoju. Určite budeme hľadať cesty, lebo tu nejde o tábor „oviec“ a „antivaxerov“. Tu ide v prvom rade o deti, ktoré chceme učiť a ktoré vy chcete, aby mali na to v škole všetky podmienky.
- Možno napriek tomu všetkému spomenutému vyššie vyznie absolútne paradoxne: Vzhľadom na vedecké poznatky o variante delta coronavírusu a jeho vysokej nákazlivosti, kde rúško je len minimálnou ochranou a takisto vďaka zverejneným informáciám, že napriek opatreniam, ktoré máme v škole dodržiavať, každý príde s touto variantou vírusu do kontaktu, nemyslím si, že povinné nosenie rúšok je adekvátne. Na druhej strane aj rozmýšľajme – máme existujúce silnejšie opatrenia? Nehovorím teraz o ochrane v zmysle jednotlivca, či rodiny. Hovorím o ochrane takmer 300 detí v škole i škôlke, takmer 50 zamestnancov, ktorí denne zdieľajú priestor niekoľko metrov štvorcových. Nie sú rúška ochranou aspoň pre zamestnancov – kde každý z nás má určité diagnózy, niektorí i chronické ochorenia? V predchádzajúcich mesiacoch malé deti preukázateľne šírili coronavírus bez príznakov (chvalabohu). Nie je rúško aspoň čiastočnou ochranou? Ja nepoznám odpovede na tieto otázky, nie som odborník. Môžem len konštatovať na základe predchádzajúcich skúseností z minulých mesiacov, že rúška nám čiastočne pomohli.
- Pokiaľ táto petícia bude adresovaná ministerstvu, či úradu verejného zdravotníctva, nevidím dôvod na nepripojenie sa. Minimálne kvôli odbornej diskusii."