• HEURÉKA
     • HEURÉKA

     • Pozri FOTOALBUM

      24. mája 2019 sa v Kultúrnom dome v Pliešovciach konal IX ročník žiackej vedeckej konferencie Heuréka. Aj tento rok jej účastníci prezentovali svoje projekty s využitím IKT. Predviedlo sa 15 príspevkov na rôzne témy. Ponuka bola naozaj pestrá. Druháci (2.B) prezentovali so svojou pani učiteľkou svoj celoročný projekt – chov králikov, oviec, o ktoré sa celý rok starajú, vďaka čomu sa učia zodpovednosti a spolupráci.  Piataci previedli všetkých prítomných a porozprávali, ktoré zákutia Slovenska, ale aj Čiech navštívili a čo zaujímavé sa naučili. Tretiaci spojili tému móda s prehliadkou, pričom prešli cez rôzne historické obdobia. Deviatačky si pripravili tému 100. výročie Československej republiky, kde predstavili významné osobnosti, ale aj zaujímavosti daného obdobia. Štvrtáci prepojili počítačovú hru s historickou témou Slovanského obydlia v prostredí Minecraft. Vytvorili podľa historických podkladov Slovanské obydlie so všetkým, čo k tomu patrí. Šiestak Janko Besson ukázal svoj ročný projekt ako sa snažil prísť na spôsob výroby bronzovej dýky – od stavby tavnej pece, nádob, odliatok až po samotné výrobky. Spojené s úspechmi aj neúspechmi, skúšaním. Ukázal aj svoje výrobky. Čo všetko sa pri tom naučil a vyskúšal. Šiestaci porozprávali o projekte DELESUN, do ktorého sa tento rok niektorí z nich zapojili. Úspešná atlétka z piateho ročníka viac priblížila atletiku. Mnoho príspevkov bolo venovaných zvieracej ríši – korytnačky, škrečok, ktoré účastníci chovali doma. Poľovníctvo je s Pliešovcami úzko prepojené, túto tému zaujímavo priblížili štvrtáčky.  Orangutan a aj pre niekoho veľmi zaujímavý vesmír. Na záver vystúpil stredoškolák až z Revúcej, ktorý odprezentoval svoj úspešný projekt o zámkoch, bezpečnosti. Na záver všetkých účinkujúcich potešili vecné ceny a recepcia v škole, kde sa mohli porozpráva a podeliť o svojich zážitkoch. Ďakujeme pani učiteľke Mackovej Anne za 9 rokov vedenia, organizovania a prípravy Žiackej vedeckej konferencie Heuréka, vďaka čomu mali možnosť sa žiaci ukázať aj v inom svetle, priblížiť svojim spolužiakom, to čomu sa venujú, čo mnohí o nich ani nevedeli. Zároveň mali možnosť sa učiť prezentovať pred veľkým publikom, čo chce riadnu dávku odvahy. Niektorí žiaci sa každý rok zapájajú do Heuréky a je vidno, že sa ich prezenční zručnosti a príprava v mnohom posunula dopredu.

      Ďakujeme všetkým účinkujúcim za pestré a zaujímavé príspevky a sponzorom za vecné ceny a finančnú a materiálnu pomoc.

     • Exkurzia do Banskej Bystrice

     • Regionálne štúdio RTVS, kamera, mikrofón, redaktor, éter, živé vysielanie, reportáž,...Tieto slová sprevádzali žiakov 4. ročníka na exkurzii V Banskej Bystrici. Do tajomstiev rozhlasového a televízneho vysielania ich zasvätila pani redaktorka Mariana Kovačechová, za čo jej veľmi pekne ďakujeme. Z priestorov štúdia si to štvrtáci namierili do Štátnej vedeckej knižnice, kde sa pohrali s vedou v hračkách. Aj pani učiteľka zaspomínali na hračky, rébusy a hlavolamy  z detstva. Zaujímavý štvrtok prežili žiaci s príjemnými ľuďmi.

     • Mapovanie štýlu učenia dieťaťa

     • Milí rodičia, vzhľadom na to, že ste ma viacerí oslovili s témou: ako pomôcť učiť sa svojmu dieťaťu, opakujem seminár. Pre individuálne pohovory je náročné si nájsť termín. Teším sa Vlada Ďurčová

     • Krížom - krážom po Slovensku

     • Bol 1. máj- Sviatok práce a lásky čas....

      ...cestovateľský krúžok ho oslávil najkrajšie ako sa dalo.  Turistickým výletom do Terchovej a na Oravu. Cestovanie vlakom už bolo pre nás samozrejmosťou, ale tie aktivity, ktoré sme počas dvoch dní zvládli, to bolo niečo neopakovateľné.

      Najprv  turistika Jánošíkovými dierami. Všade dookola majestátne hory, skalné bralá, zurčiaca voda, pestrá paleta zelenej farby listov a ihličia, nežné kvietky a nekonečné rebríky, skaly, lávky a prekážky.

      Trojhodinovú turistiku  vystriedala prechádzka obcou Terchová. Čisté ulice, krásne upravené okolia domov a veľa zaujímavostí. Obdivovali sme vyrezávaný Betlehem, okolitý kraj z vyhliadkovej veže i sochu Jánošíka nad dedinou ( jej autorom je Ján Kulich zo Zvolenskej Slatiny).

      Prvý deň výletu sme ukončili futbalovým zápasom a opekačkou.

      Druhý deň začal športovou súťažou troch desaťčlenných družstiev. Sedem detí a traja dospelí sa snažili o víťazstvo svojho družstva. Bolo to však neľahké – streľba z luku, streľba zo vzduchovky, hod lyžiarkou, navigácia, hod obručou na cieľ...Víťazom sa stalo družstvo slniečok. Po dobrom obede prišlo dlhoočakávané finále – splav rieky Oravy na rafte. Najprv sme dostali záchranné vesty( istota je istota ), pádla a potom nás rozdelili do sedemčlenných posádok. Dvadsaťkilometrová plavba bola veľkou skúškou pre celú posádku. Spočiatku  to vyzeralo romanticky. Pokojná voda Oravy, pohľad na vysoké pohoria popri rieke i zasnežené končiare v diaľke čoskoro vystriedali zradné pereje, sprcha čerstvou studenou vodou, mokré oblečenie a postupne pribúdali  aj boľavé ruky a plecia od vytrvalého dvojhodinového pádlovania. Bola to ozajstná skúška sily tímu , spolupráce a spolupatričnosti. Čo je najdôležitejšie, všetci sme to zvládli. Potom už len rýchlo prezliecť mokré oblečenie a vláčikmi domov. Tentokrát sa stala aj mimoriadna udalosť. Dominik Vajda našiel vo vlaku peňaženku s peniazmi a množstvom dokumentov. Nezaváhal. Odovzdal ju dospelým a tí našli spôsob, ako urobiť radosť nešťastnému majiteľovi. Dominik si zaslúži poďakovanie a pochvalu. Sme naňho hrdí.

      Činnosť cestovateľského krúžku sa končí. Ďakujeme všetkým dospelým spolupracovníkom za pomoc a spoločnosť. Ak chceš aj budúci školský rok cestovať a poznávať, nezabudni začať šetriť do prasiatka, lebo ponuka bude zaujímavá.

      Všetkým cestovateľom prajem úspešné finále školského roku a príjemné prázdniny.

                                                                                                                           Anna Macková