• Turisticko - poznávací výlet do Zaježovej

     •  Záver školského roku dal žiakom V.B triedy príležitosť na zaujímavo strávený deň. Tentokrát to bol turisticko-poznávací výlet do Zaježovej. Našim sprievodcom bol ochotný   a osvedčený sprievodca pán Kašiak.  Skoro ráno sme sa stretli na autobusovej zastávke Zaježová - rázcestie a odtiaľ pešo smer Podsekier. Počas krátkych prestávok na oddych  zaujímavo rozprával žiakom  o histórii i súčasnosti Zaježovej.  Spestrením putovania bol krátky pobyt na gazdovstve, kde hospodárili zahraniční dobrovoľníci.  Zaujalo nás zariadenie starého domu, kováčska dielňa so svojím vybavením, ale najviac areál na lúke, kde sme sa mohli dosýtosti  vyšportovať pri naozaj netradičných disciplínach. Cestou späť nás Kašiakovci pozvali na milú návštevu do ich útulného domčeka. Pochutnávali sme si na čerstvom koláčiku , zapíjali ho osviežujúcim nápojom  a cez veľké okno sledovali krásy okolitej prírody. Voňavú lúku s jahodami a les s dubákmi sme popoludní vystriedali za areál pri zborovom dome v Pliešovciach. Tam sme doplnili stratenú energiu  opekanými  špekáčkami  .  Bodkou za celým dňom boli športové hry. Bol to jednoducho  taký správny deň.... Ďakujeme rodine Kašiakov, za všetko, čím urobili tento deň nevšedným.   

     • Výlet na Gavurky

     • Devätnáste júnové ráno sa skupinka našich žiakov odviezla do neďalekej obce Dobrá Niva, odkiaľ nás lesný turistický chodníček a pokosené voňavé lúky zaviedli na Gavurky – chránenú prírodnú lokalitu tristoročných  dubov. Pani učiteľka Šajbanová  rozhýbala naše hlávky  zaujímavým vedomostným kvízom a pani psychologička  Benešová osviežila naše dušičky zábavnými hrami. Na spiatočnej ceste sme sa osviežili v miestnej pizzérii. Spokojní a príjemne  unavení sme sa vrátili domov.

     • Keď malí dokážu inšpirovať veľkých a naopak

     • Žiacka školská rada alias jednoducho Akčná partia žiakov zo Základnej školy a akčná partia zástupcov zo Žiackej školskej rady zo Strednej priemyselnej školy dopravnej vo Zvolene sa stretli v strede posledného školského týždňa. Nemožné? Ale možné :) Ako spávny hostiteľ sme pripravili malé pohostenie, naplánovali program a netrpezlivo čakali. A prišli. Privítanie, prekvapenie v podobe krásnych darčekov, z ktorých jeden vznikol vďaka našej orvej návšteve a poznámke, že nám na ich škoke chýba viac EKO. Predstavenie svojej školy a jedného z úspešných projektov z Heuréky, Janka Bessona, ktorý ukázal, ako sa učil vyrábať zvonček či historickú bronzovú dýku návštevu veľmi zaujal. A to nevedeli, čo ich čaká. Okrem prehliadjy školy sme ich zaviedli do nášho sadu, kde im druháci predstavili svojich králikov a ovečky, o ktoré sa starajú spolu s Maria Ondriskova. Bodkou bola športová hra Kinball, o ktorej dovtedy nepočuli, ktorú im predstavil pán učiteľ Miroslav Ksenak. Po športovej aktivite, padlo vhod pripravené občerstvenie a spoločné vyhodnotenie, dojmy a spoločné plány do budúceho školského roka. Radi by sme ďalej spolupracovali a učili sa od nich. Ďakujeme veľmi Eva Vernárska a projektu Šampióni školskej participácie, vďaka ktorému sme sa dali dokopy najskôr my a potom aj naši žiaci - študenti. :) ste super.

      Na svojej stránke o nás napísali: KUK V NOVINKÁCH TU

      FOTKY KUK TU

      Žiacka školská rada na návšteve v ZŠ v Pliešovciach

      Žiacka školská rada bola na návšteve v Pliešovciach v ZŠ,kde máme mladších kamarátov v Školskom parlamente. Prezentácia o škole, o výrobe bronzovej dýky, prehliadka školy, chovu zajačikov či ovečiek, ale hlavne nová hra s obrovskou loptou Kinball,v ktorom sú pliešovskí školáci Majstri Slovenska. Šikovní, nadaní, odvážni a možno aj budúci dopraváci. Do galérie Žiacka školská rada na návšteve v ZŠ v Pliešovciach boli pridané fotografie. (článok z ich stránky)

       

     • Hejného metóda

     • Nenašli ste na veľkej fotke naše pani učiteľky??? Nevadí.Ponúkame Vám inú - vzácnejšiu. Je dôkazom toho, ako majú naše matematikárky blízko k Hejného metóde vyučovania matematiky. Ten charizmatický pán je pán profesor Milan Hejný z Karlovej univerzity v Prahe. ( Jeho mamička bola Naďa Hejná- známa slovenská herečka žijúca v Martine).

      Štyri dni sme sa v Hronci pod vedením skúsených lektorov Indície zoznamovali s Výukou orientovanou na budovanie schém. Už teraz sa pripravujeme na to, ako budeme od septembra  s  našimi žiakmi s radosťou  pracovať s novými prostrediami a získavať nové poznatky.

     • Výlet do Viedne

     • Hoci sme sa my nemčinári (a s nami možno aj budúci nemčinári :-) dňa 20. 6. 2019 prebudili do daždivého dňa, veľmi sme sa tešili na jednodňový výlet do Viedne.

      Viedeň nás privítala krásnym a slnečným počasím. Najprv sme sa vybrali do záhrad zámku Schönbrunn.  Záhrady sme žiaľ videli len sčasti, pretože sa pripravoval večerný koncert Viedenskej filharmónie (konaný každý rok o takomto čase). Práve dňa 20. 6. ľudia vo viac ako v 80 krajinách, vrátene Slovenska, mohli sledovať tento koncert v priamom prenose. Nestihli ste to? Nevadí! Nech sa páči: https://www.youtube.com/watch?v=T0ZfeCgmJgw.

      Po záhradách sme navštívili samotný zámok, ktorý mnohým pripomína Versailles. Všetci sme si vychutnali miesta, po ktorých sa prechádzali Mária Terézia, František Jozef I., Sisi, či  koncertoval šesťročný Wolfgang Amadeus Mozart.

      Pretože sme absolvovali dlhý kus cesty do hlavného mesta Rakúska, nezaháľali sme ani chvíľu a hurá do Technického múzea Viedeň. S množstvom zaujímavých exponátov sme sa pohrali všetci - malí aj veľkí.

      Po krátkom presune autobusom sme sa konečne potešili aj hlavným symbolom Viedne – Dómom Sv. Štefana... Osobné voľno bolo spojené s občerstvením a nákupom suvenírov.  Ešte sme sa poprechádzali uličkami Viedne a náš výlet sme ukončili pohľadmi na najväčšie viedenské skvosty: Hofburg, Parlament, Radnica a i.

      Spokojní, plní zážitkov a pocitov sme sa vybrali domov. A či veríte alebo nie, Viedeň za nami plakala. Plakala príjemnými dažďovými kvapkami.

      Exkurziu sme realizovali v spolupráci s CK ČeKan. Touto cestou ďakujeme pánovi sprievodcovi, ktorý nám priblížil históriu a pamiatky Viedne prostredníctvom odborného výkladu. Ďakujeme aj pánovi šoférovi autobusu za flexibilný prístup a bezpečnú jazdu.